Johannes Gutmann - spíker MKRF2024 - Medzinárodný kongres rodinnych firiem

Johannes Gutmann – spíker MKRF2024

Johannes Gutmann

Zakladateľ, CEO a vizionár rakúskej rodinnej firmy Sonnentor

Sonnetor logo

Rakúsko

Johannes Gutmann sa narodil v roku 1965 na farme v rakúskom regióne Waldviertel neďaleko českých hraníc, kde čoskoro objavil svoju vášeň pre prírodu a bylinky. Po skončení obchodnej akadémie začal študovať obchodné vedy vo Viedni. Po dvoch týždňoch sa rozhodol vrátiť ku svojim koreňom vo Waldvierteli. Prevzatie rodinnej farmy Gutmannovcov neprichádzalo pre Johannesa do úvahy. Chcel sa vydať novými cestami, ktoré by boli prospešné nielen pre neho, ale aj pre celý región a najmä pre prvých ekologických poľnohospodárov, ktorí bojovali o svoje ekonomické prežitie. 23-ročný nezamestnaný Johannes Gutmann tak začal distribuovať regionálne ekologické bylinné čaje pod tradičným symbolom slobody pre poľnohospodárov – slnkom na dverách s 24 lúčmi.

Ako jednočlenná firma cestoval od farmárskeho trhu k farmárskemu trhu a predával svoje bylinky. Čoskoro sa stal známym nielen vďaka svojim úspešným bioproduktom, ale aj vďaka svojim tradičným koženým nohaviciam a okrúhlym červeným okuliarom. Čoraz viac pestovateľov sa chcelo stať súčasťou tejto myšlienky spolupráce a udržateľnosti priamym a spravodlivým spôsobom.

V súčasnosti spolupracuje so spoločnosťou SONNENTOR približne 80 ekologických poľnohospodárov v Rakúsku a Nemecku a mnoho ďalších na celom svete. Vďaka spolupráci so spoločnosťou SONNENTOR si na celom svete zarába na živobytie približne 1 000 rodín. V Rakúsku, Českej republike a Rumunsku našlo v spoločnosti SONNENTOR prácu a zmysluplné zamestnanie približne 550 ľudí. Žiť a nechať žiť, vzájomný rešpekt a uznanie, plodná spolupráca – to sú dôležité hodnoty filozofie spoločnosti SONNENTOR.